Alle Brabantse bibliotheken en ROC’s tonen belangstelling voor eerste Kenniscirkel Leven Lang Leren Uit het provincie brede onderzoek dat aan de bijeenkomst vooraf ging blijkt dat bij alle bibliotheken specialisten Leven Lang Leren werkzaam zijn, die verantwoordelijk zijn voor de thema’s: laaggeletterdheid, inburgering en toeleiding naar werk. Kortom: Leven Lang Leren leeft in de Brabantse bibliotheek!
Tijdens de Kenniscirkel stonden drie pilots centraal die rond het thema laaggeletterdheid in 2009 zijn uitgevoerd bij de bibliotheken Midden-Brabant, Etten-Leur en Het Markiezaat. Moniek Wegman presenteerde het Leerplein-concept in bibliotheek Midden-Brabant. Bij binnenkomst in bibliotheek Midden-Brabant kan niemand om het Werk-, Leer- en Cultuurplein heen. Moniek vertelde dat de bibliiotheek op deze thema’s samenwerkt met lokale partners de balies inmiddels ook fysiek bemannen. Enkele van deze organisaties zijn Contour, Thebe en De Twern.
Namens bibliotheek Etten-Leur vertelde Ineke van de Elshout over haar pilot Leesclub voor laaggeletterden. Zij gaf aan dat ze bij de start van het project grote twijfels had aan de slagingskans van het project. ‘Ook het ROC had grote twijfels, maar toch zijn we aan de slag gegaan.’ Ter promotie van de leesclub heeft Ineke met het ROC en andere lokale organisaties een startbijeenkomst georganiseerd met een lezing van Marjan Berk. ‘Van de 65 bezoekers die hierop af zijn gekomen hebben zich 16 mensen aangemeld en daardoor hadden we ineens 2 leesclubs in plaats van één. We zijn overweldigd door het succes van dit project’.
En Kikie Peijs (bibliotheek Het Markiezaat) nam alle deelnemers van de Kenniscirkel overtuigend mee in de UITpunt Cultuurdropping. Geblindoekt luisterden de deelnemers allen naar haar verhaal over de dropping door Bergen op Zoom. Deze succesvolle activiteit van UIT-punt Bergen op Zoom wordt aangeboden aan de cursisten van het Kellebeek College. ‘Bij de droppings staat niet het leren lezen en schrijven centraal, maar het plezier dat lezen en schrijven kan hebben. Maar het hoofddoel is een door de bibliotheek georganiseerde leuke belevenis voor de cursisten van het ROC’. De presentaties van de drie pilots die tijdens de Kenniscirkel zijn gegeven kunt u hier bekijken.
Ook is de website www.etv.nl/plakplaats gelanceerd tijdens de Kenniscirkel door Ton van de Bersselaar van ETV.nl Brabant. De website is een tool met praktische beschrijvingen van samenwerkingsmogelijkheden tussen ROC’s en bibliotheken. Op al deze samenwerkingsactiviteiten sluiten programma’s van ETV.nl Brabant aan. Hier kunt u de volledige projectplannen en pilotbeschrijvingen teruglezen van de drie genoemde pilots, maar ook nog vele andere vormen van samenwerking tussen ROC’s en bibliotheken. Het eerste exemplaar van de promotie CD-rom Platkplaats werd in ontvangst genomen door de samenwerkingspartners Henriette de Kok (directeur bibliotheek Midden-Brabant) en Bert van Leeuwen (directeur afdeling Educatie ROC Tilburg). Alle specialisten Leven Lang Leren in Brabant ontvangen de CD-roms van deze website ter promotie.
Uit het onderzoek ‘De Brabantse Bibliotheken en Leven Lang Leren - najaar 2009’ blijkt niet alleen dat alle bibliotheken een specialist Laaggeletterdheid heeft. Ruim 60% van de bibliotheken heeft laaggeletterdheid in het beleidsplan staan en hier ook budget voor gereserveerd. En ook vragen de meeste bibliotheken om professionalisering op dit terrein. Hiertoe ontwikkelt Cubiss nog in 2009 een programma dat begin 2010 aan alle bibliotheken zal worden aangeboden. Voor alle resultaten van de monitor kunt u hier klikken.
Voor meer informatie: Wieteke Hassing en Jan Plooij.